Vyberáme krb!

akumulacny krb1

Nielen pohľad na oheň, dominanta priestoru, ale aj zdravé sálavé teplo vo vašom dome. To všetko vieme dosiahnuť správnym navrhnutím a realizáciou diela.

Akumulačný krb alebo kachľová pec vám to vie všetko zabezpečiť. V dnešnej dobe projektovania NED je to aj najvhodnejšie riešenie. Je to síce cenovo drahšia alternatíva oproti teplovzdušného krbu, ale len čo sa týka vstupných nákladov, potom ekonomickosť prevádzky je jednoznačne na strane akumačného diela. Teplovzdušný krb má rýchly nábeh tepla do priestoru, prevádzka funguje na princípe prúdenia vzduchu v obstavbe krbu, to prináša výrenie prachu vo vašom dome a potrebu čistenie priestoru obstavby. To nie je veľmi vhodné pre alergikov. Výkon krbu je len pri horení dávky dreva. Estetický rozdiel medzi teplovzdušným a akumulačným krbom je len minimálny. Akumulačný krb má uzavretú obstavbu, ktorá je vyhotovená z akumulačných materiálov (šamot, liaty šamot), má akumulačné jadro a správne nadimenzovanie potrebuje výpočet, kde treba zohľadniť tepelné straty a na základe toho vypočítať veľkosť akumačného jadra a obstavby krbu. Tepelná zotrvačnosť je tam aj niekoľko hodín po dohorení dávky paliva. To znamená, že obstavba je teplá a zdravé sálave teplo putuje rovnomerne do priestoru a nevzniká prúdenie vzduchu cez konvekčné mriežky ako pri teplovzdušnom krbe. To šetrí aj vašu peňaženku a účinky sálavého tepla sú na nezaplatenie.

Ďalšími možnosťami je riešenie kachľovej pece alebo hypokaustu, ale to rozoberiem v inom príspevku, chcel by som ešte napísať, že najlepšie je vyberať krb už v štádiu projektu, častokrát by sme našli vhodnejšie riešenie, treba počítať s dostatočným prívodom vzduchu, výberom komína, kde sa v poslednom čase stretávam s navrhnutím nesprávneho typu pri naprojektovanej rekuperačnej jednotke v dome. To všetko vám vie vysvetliť len odborník kachliar vyučený v danom odbore.